קורסי הסמסטר הקרוב

שנת תשפ"א (השנה החמישית) של פרויקט אקדמיית משמר הנגב מתוכננת להתחיל בפברואר 2021 ונמצאת כעת בשלבי היערכות. כאשר יגובשו הקורסים לשנה זו תוכלו לבחון אותם בדף זה ולבחור במי מהם הינכם מעוניינים להשתתף. 

 

בינתיים תוכלו לדפדף בקורסי השנה הקודמת, בדף כל השנים הקודמות, או בספר הקורסים השלם. אם ברצונכם לקבל פרוט נוסף על קורס מסויים, כולל תכנים ומועדי פגישות, הקליקו על שמו ועברו לדף המידע המלא, שם גם תוכלו להחליט אם להרשם.

ואם החלטתם להרשם, אנא קחו בחשבון שהמרצים המתנדבים שלנו נדרשים למאמץ גדול בהכנת הקורסים ולכן, למרות שההשתתפות אינה ככרוכה בתשלום, רישום לקורס מהווה התחייבות להשתתף בכל ההרצאות. שימו לב שיתכן וקורסים עם מיעוט נרשמים לא יפתחו, והכל ע"פ שיקול הדעת של המרצה.

באיחולי סמסטר מהנה ומעשיר.

כתיבה היא ביטוי של חשיבה, של יצירה ושל דמיון. בסדנה זו נשחיז עפרונות ונשטוף את הדף במילים, נכתוב, נכתוב נכתוב. פחות חשוב אם רע או טוב. ננסה להבין עד כמה רחוק יכולות המלים לקחת אותנו. נחשף, נצא אל האור, נשתף. נכתוב שירים, נכתוב סיפורת, נכתוב חוויה ואולי פרק בסיפור חיינו, נכתוב חלום, אולי זיכרון מהעתיד, נכתוב הומור, נכתוב תמונה. נתפרע, נעוף, נרגש, נצחיק, נפתיע, נצא מהקופסא. מוזמנים באהבה

המוח האנושי מופלא ומסתורי, עדין מאוד ועמיד ביותר, עשוי מאבני בניין פשוטים שמורכבות פעילותם מדירה את שנתם של חוקרים רבים. במהלך הקורס נכיר נושאים נבחרים בחזית חקר המוח האנושי, וננסה להבין במקצת כיצד מערכת כל כך מסועפת ומורכבת שולטת בכל פרט בחיינו האישיים והחברתיים. מטרת הקורס הינה להציג מושגים ראשונים בתחום מדע המוח כבסיס לדיון מעמיק יותר, תוך בחינת תיאוריות שונות בעין ביקורתית ועניינית.  

עבור רבים, השוק החופשי והכלכלה הקפיטליסטית נתפסים באופן שמנוגד לתפיסות של מוסר, צדק ושוויון. בקורס נשאל מהו בעצם השוק החופשי, נבחן באופן ביקורתי את השפעותיו החברתיות, ונדון בשאלות שונות: מה הקשר בין שוק היהלומים ושוק הפנויים פנויות? מה כל כך הוגן במוצרי סחר הוגן? אילו בעיות עולות בעקבות מעורבות חברתית של חברות עסקיות למטרות רווח? לצד מענה על שאלות אלו, נכיר את תחום ה"אתיקה בעסקים" ונחשוף את הקשר בין המוסר ובין השוק.

מפגשי כייף באמנות עכשווית. בכל מפגש  נכיר מדיה וטכניקה חדשה באמנות . ניצור על גבי חומרים "משונים" בעזרת כלים "משונים" וניתן דרור לרגשותינו ולשמחת הגילוי של "יווו איזה יופי". ניפגש עם צבעים זורמים וצבעי אלכוהול. נכיר את הגבס והמלט כחומרי אמנות. נפסל עם חומרי טבע ונדביק עם דבקים שיצרנו . בקיצור הכל פתוח לכל כיוון ורצון. החל מגיל 11 עד 111

חשקתם פעם לגרום למחשב לעשות בשבילכם את העבודה, ולא משהו מוכן, אלא משהו משלכם? זהו המקום. קורס תכנות למתחילים אמיתיים, ללא שום רקע מוקדם. כבר מהשיעור נכתוב תוכניות פשוטות בשפת python ונצלול לתוך עולם התוכנה. הקורס מקנה מושגים בסיסיים לצד תרגול מעשי של כתיבת קוד ונחשף ליכולות הרבות של שפת תכנות זו, שמצד אחד כל כך פשוטה ומצד שני עוצמתית מלאת יכולות אדירות ורבות. בכל מפגש נתקדם ברמת התכנות וכבר לאחר מספר שיעורים בודדים תוכלו לצאת "מתכנתים". 

"החיים מתחילים כשהנסיבות מפסיקות להכתיב את הבחירות והבחירות מתחילות להכתיב את הנסיבות". בקורס זה נלמד להבין שכל הקורה לנו במציאות חיינו, ובמיוחד האירועים השליליים (מריבות, גירושין, פיטורין, מאבקים ומלחמות, מחלות), הינו תולדה של הקורן מתוכנו, ובמקרים רבים תוצאה של נסיונינו להתנהל ע"פ הסביבה.  בקורס זה ננסה לשנות את המצב ולקבל כלים לשינוי התודעה, לפתיחות להיכרות עמוקה קשובה ומחוברת עם העצמי שלנו. ביחד נעבור תהליך של שינוי והעלאת המודעות באמצעות ידע, תרגילים חווייתיים ודמיון מודרך.

Please reload