קורסי מחזור א - תשע"ז
ספר הקורסים השלם

ספר קורסי האקדמיה נבנה באופן הדרגתי מסמסטר לסמסטר ע"פ הצעות הקורסים העולות בקהילה. בדף זה תוכלו להתרשם מהמגוון הכולל שהצטבר במהלך הזמן, גם כאלו שכבר נתנו בעבר (אולי ינתנו שוב), גם כאלו שמוצעים בסמסטר הנוכחי/הקרוב או וכאלו שמתוכננים לסמסטר עתידי. אנא הקליקו על שם הקורס לקבלת מידע נוסף על תוכניו. תאריכים ושעות, אם מופיעים, הינם רלונטים רק לקורסים אשר מוצעים בסמסטר הנוכחי/הקרוב.

הזמן הוא אחד המאפיינים החשובים ביותר של ההוויה האנושית, ועם זאת אחד המאפיינים המסתוריים ביותר של המציאות. במהלך הקורס נבחן את האופן בו ניסו הוגים שונים להתמודד עם "חידת הזמן", החל מתקופת יוון העתיקה ועד לימינו. אנו נתמקד בהשלכות של התפיסות השונות שנבחן באשר לאופן בו אנו תופסים את עצמנו ואת מקומנו בעולם. בין היתר נבחן תשובות שונות לשאלה "מהו הזמן?", נדון בערעורים שונים (עתיקים ומודרניים) על ממשות הזמן ונכיר את התפיסות הפילוסופיות העכשוויות של הזמן ואת השלכותיה.

מי ביננו לא היה שמח לתקשר בשפה הרומנטית עלי אדמות. הקורס יקנה כישורים בסיסיים בצרפתית, ובעיקר אוצר מילים של מושגים בסיסיים וכישורי שיחה בזמן הווה.

צמחי מרפא נמצאים בשימוש האדם מזה אלפי שנים, לטיפול עצמי במחלות שונות. בקורס נלמד כיצד לרתום אותם  לשימוש ביתי כדי לטפל במצבים שכיחים דוגמת מחלות חורף, סימפטומים הקשורים למערכת העיכול, נדודי שינה, דלקות בדרכי השתן, תסמונת קדם וסתית ועוד. נכיר את התכונות הבסיסיות של הצמחים, את ההתוויות ואת אופני השימוש בהם במצבים השונים. בתום הקורס יוכל כל אחד לטפל בעצמו ובבני ביתו, ילדים ומבוגרים כאחד, ולחסוך את השימוש העודף בתרופות.

גם אם אתם מיד אחרי הצבא, או אולי בדיוק פרשתם לגימלאות, דרום אמריקה קוראת לכם. הקורס יקנה כישורים בסיסיים בפורטוגזית מדוברת עכשוית, ובעיקר דיבור, הבנת ויכולת קריאה בסיסית של מילות ומשפטי מפתח בנושאים שונים.

בקורס זה נאזין ונכיר מקרוב את המוסיקה המלווה את העמים הסובבים את הים התיכון. נאזין, ונפריע בהסברים...

האנטומיה על פי היוגה, שיטה הודית עתיקה, מתייחסת מעבר לפיזי, אל גופים אנרגטיים שמצויים בכולנו – 4 האלמנטים, הצ'אקרות, הגופים האנרגטיים – הילה , מיינד ועוד, הנאדים , המרמות. בקורס נלמד להכיר את הגופים האנרגטיים השונים, איך הם משפיעים על בריאותנו, התנהגותנו והאופן בו אנחנו תופסים את עצמנו. ניגע בנושא של תדרים ומדיטציה - איך בעזרת צבעים , צלילים, תבניות נשימה, מנטרות ומודעות אפשר ליצור ריפוי, שינוי וצמיחה. נשלב את הידע התיאורטי בהתנסויות קצרות של תרגול ומדיטציה

חינוך הוא מושג הנוגע בכולנו וכמעט לאורך כל חיינו. אבל  מהו חינוך? מהו מטרותיו, לאן הוא חותר ומהן דרכי הפעולה שלו? שאלות מסוג זה נדונות מקדמת דנא ע"י גדולי ההוגים והפילוסופים ובסדרת מפגשים זו ננסה לסקור ולדון במרכזיים והקלאסים שבהם. גם אם אין בכך כדי להקנות אמיתות בלתי מעורערות של תפיסות החינוך הנכונות והלא נכונות, העיסוק בפילוסופיה של החינוך וההיחשפות לגישות פילוסופיות חשובים שניהם לפיתוח חשיבה שהיא מבוססת רעיונית, מונחית דיון והידברות ומאפשרת ביקורת אמיתית מתוך רצון ללמוד ולהשתפר. אין ספק שנמצא במהלך הקורס טיעונים שיקסמו לנו בעוד שאחרים ירגיזו או יקוממו אותנו, אבל גם כך וגם כך הם יעוררו חשיבה. אתם מוזמנים למסע של חשיפה לרעיונות פילוסופיים שלא נוכל לאמר מראש להיכן יובילנו, אך בישוב שחרת על דיגלו את חשיבות החינוך  אולי אפילו נצא עם תובנות חדשות משותפות לתועלת הקהילה כולה.

מדוע שומעים אנו תמיד על קשר בין תזונה ופעילות גופנית? בקורס זה  ננסה לגעת וללמוד על קשר זה בסדרת מפגשים שתנוע מהנושא הראשון לשני.  נפתח במסע של אבות המזון דרך מערכת העיכול עד לתחנה הסופית השריר, ונעבור לאחר מכן לפעילות הגופנית הפופולרית ביותר – ריצה, במסגרתם נדון בסוגי אימון, סוגי תחרויות, מרתונים, חוויות אישיות ועוד

מחשבים ממלאים את חיינו בכל פינה ובכל רגע. אבל מה הם בדיוק הם עושים וכיצד הם מבצעים זאת? במהלך הקורס ננסה לענות על כמה מהשאלות הבסיסיות בנושא ולהבין מדוע דוקא מחשבים, בניגוד לכל מכונה אחרת, זכו למדעים משלהם. נכיר מספר מושגי יסוד,  נדון במה מחשב מודרני מסוגל לבצע, וגם מה לא יוכל לעולם לעשות.

סרטן הינה מחלה שכיחה שעם הזדקנות האוכלוסיה שכיחותה עולה. בקורס נבין מהו סרטן, מה הקשר בינו לבין גנטיקה, חשיפה לשמש ולמזון, מהם הטיפולים הקיימים כיום ולאן צועדת הרפואה בטיפול (ואולי מיגור) המחלה

סין – אחת מהעתיקות בתרבויות העולם ומעצמה מדינית בעת החדשה, היא גם חידה לרוב תושבי העולם המערבי. בקורס זה נבצע הכרה בסיסית של התרבות, אופן החשיבה וההיסטוריה הסינית על קצה המזלג. בנוסף נכיר את השפה הסינית, כולל מבנה, הרכב וכתיבה של הסימניות הסיניות. נתבל באנקדוטות מהחיים בסין כפי שניראות מהזוית המערבית ומנסיונו האישי של המרצה.

למרות העניין בריקודי עם בקהילתינו, ההזדמנויות להצטרף להרקדות, ובפרט ללמוד ריקודים חדשים, הן מועטות. בקורס זה נשנה את הסטטוס קוו בעניין ונפגש מידי שבוע ללמוד ריקודי עם באווירה קהילתית, משפחתית ואוהדת. נלמד ונרקוד ריקודים ישנים וישנים פחות, לפחות ריקוד אחד בכל מפגש. מורכבות הריקודים וקצב ההתקדמות יותאמו למשתתפים.

למרות שרובנו אינם תופסים אותו בצורה זו, משק הבית הינו מסגרת כלכלית בהיקף של עסק קטן. אך בה בעת, מעטים הם המתייחסים או מנהלים אותו בצורה מתאימה. בסדנא מעשית זו ננסה להכיר את המרכיבים של תקציב משק הבית ולפתח את הידע והכלים לצורך ניהול תקציבי יעיל המאפשר עמידה ביעדים כלכלים במשפחה וחיסכון בהוצאות מיותרות. הקורס ילווה בתירגול של ניהול תקציבי אמיתי מול מחשב.

היא סובבת אותנו מכל עבר, מקיפה את עולמנו מקצה לקצה, ומספקת חוויות והזדמנויות אך גם סכנות מזן חדש. בקורס זה נכיר את נפלאותיה של רשת האינטרנט,  נלמד לנצל חלק מהכלים אותה היא מציעה, ונביט לעתיד בו לא רק מחשבים אלא כל אוביקט המשרת אותנו בחיי היום יום יהיה מחובר אליה.

לאמנות האוריגמי משמעות תרבותית עמוקה בתרבות היפנית והסינית, וכיום היא נפוצה בעולם כולו ותורמת לתרבות הפנאי ולמדע, כמו גם ככלי להוראה וריפוי בעיסוק. בקורס זה נכיר את מקורות אומנות זו ואת סגנונותיה השונים, אך בעיקר נלמד ונתרגל קיפולי ניר מהקל אל הכבד. מושלם לבני כל הגילאים!

האם המוסר אינו אלא מה שהאל מצווה, אפילו אם הוא דורש שנעלה את ילדנו לעולה? האם יתכן שכל בני האדם הם אנוכיים מטבעם, ועל כן אין תוקף לאף דרישה לעזור לזולת? האם הספרטנים נהגו כשורה כאשר השליכו תינוקות בכייניים לתהום, פשוט משום שכך היה מקובל בתרבותם? האם אושר הוא תכלית חיי האדם והטוב העליון שאליו עלינו לשאוף? ואם כן, האם מותר לנו להרוג את השכן אם הדבר יגרום לנו אושר גדול? ואם לא, מדוע בכלל עלינו להיות מוסריים? בשאלות אלו ואחרות נעסוק בסדרת מפגשים, שתכליתה לערוך היכרות ראשונית עם הדיון הפילוסופי בתחום האתיקה והמוסר. במהלך הקורס נדון בשאלות הפילוסופיות החשובות העולות בתחום זה, ונבחן ניסיונות שונים שנעשו לאורך ההיסטוריה להסביר את מקורו של המוסר, תוקפו ותוכנו.

התקשורת הדיגיטלית והמודפסת מציפה אותנו במידע על מה נכון וחשוב עבור מערכת העיכול שלנו. אבל מה אנחנו באמת יודעים על איברי מערכת העיכול? בקורס זה נלמד על תפקוד מערכת העיכול שלנו. נלמד על מחלות נפוצות היכולות לפגוע בה וכיצד נוכל לטפל בהן. בנוסף נרחיב את ידיעתינו בבדיקות ההדמיה והבדיקות הפולשניות הקיימות לאבחון המחלות.

בכל ערב נלמד ריקוד חדש ונחזור על הריקוד מהשבוע הקודם. כך נוסיף ריקודים יפים ומגוונים לרפרטואר הריקודים. נרקוד יחד בצוותא ריקודים מכל הזמנים וגם ריקודי שורות.

מתגלגלת על לשונם של יותר מחצי מליארד דוברים, ספרדית היא השפה השלישית המדוברת ביותר ברחבי העולם. בקורס זה נלמד  את המרכיבים הבסיסיים של השפה, מעט דיקדוק, הגייה נכונה וכישורי שיחה.

בסדרת מפגשים זו נדון בנושא דימוי האשה בפרסקטיבה הסטורית, חברתית ואומנותית. לא נסתפק בדיון תאורטי. כל מפגש יתחיל בשיחה ובתצוגה מספרים ותמונות וימשיך ביצירה בצבעים וחומרי פיסול . תוכן המפגשים יתעדכן בכל פעם שהקורס יועבר.

הרפואה המערבית, אשר מטפלת במחלות ובעיות רפואיות שבעבר קיצרו את החיים ופגעו ביכולת התפקוד, מאפשרת כיום חיים ארוכים יותר. עם זאת, זה הזמן להזכר בכלים פשוטים שמגיעים מהתורות המסורתיות ומהחיים עם חיבור לטבע כדי לשפר את איכות החיים שלנו, הבריאות, שמחת החיים והעונג. נפגוש, נשמע ונטעם ממספר כלים שכאלו – נשימות, מדיטציה, תרגילים מיוגה , צ'י קונג וטנטרה, מעט על תזונה וצמחי מרפא, עיסוי עצמי והדדי, וחכמת המעגל התומך

בקורס נעסוק במבחר סוגיות בדבר מהותו של האדם, טבעו של העולם, ויכולתנו להכיר את המציאות. נקודת המוצא לדיון שלנו היא תחילת התקופה המודרנית, אשר לוותה בעליית הפילוסופיה החדשה והמהפכה המדעית. ראשית זו מאופיינת באופטימיות גדולה בכל האמור לכוחה של התבונה האנושית להשיג הבנה של המציאות. האם יש בסיס לאופטימיות זו? האם ניתן להצדיק את היומרה המדעית להשגת ידיעה על העולם? האם יש בכלל תוקף לתמונת העולם המודרנית?

במהלך הקורס נלמד על ההיסטוריה של החשיבה הביולוגית. נכיר את עקרונות הביולוגיה, הגילויים העיקריים ופריצות הדרך החשובות. ולבסוף נעסוק בשתי המהפכות הגדולות של הביולוגיה השימושית: המהפכה החקלאית והמהפכה המדעית.

רובנו מגלים, עם הפיכתנו להורים, שדרושים לנו כלים להתמודדות עם אתגרי החינוך שמציבים לנו ילדינו, החל משלב ההורות הראשונית. כולנו רוצים לגדל את ילדינו הכי טוב שאפשר, לתת להם את כל מה שניתן ויחד עם זאת גם ללמד אותם להקשיב לנו, לא להרביץ, להמתין לתורם, להתנהג "כמו שצריך" וכו'. לעתים קרובות אנו חווים דילמות, קשיים וגם תסכולים בהורות שלנו, ורבות הן השאלות שעולות לנו בדרך.  בהקשר זה קבוצת הורים היא מתנה נהדרת שהורים יכולים לתת לעצמם (ומתוך כך, לילדיהם). היא מעניקה  לכם, ההורים, ידע וכלים מעשיים להורות אפקטיבית יותר וליצירת אווירה משפחתית נעימה ומצמיחה! המטרה של קבוצת ההורים היא למידה חווייתית של עקרונות הורות, תוך כדי דיון, שיתוף, התייעצות וגם תמיכה הדדית. אז בואו הצטרפו למספר מפגשים של שיחה, הדרכה וייעוץ בנושאים: הצבת גבולות, תקשורת במשפחה, מריבות בין אחים, סמכות הורית, הרגשת שייכות ודימוי עצמי חיובי ועוד...

בעוד תחומים רבים במדעי המדינה עוסקים באופן בו העולם המדיני מתפקד, בקורס זה נבחן שאלות שעוסקות באופן בו ראוישעולם זה יפעל. מהו השלטון האידיאלי? באיזה אופן עלינו לחלק משאבים בחברה? אילו חובות יש לנו כלפי אחרים בחברה ואילו כלפי הריבון? מהי בכלל ההצדקה והלגיטימציה לריבון? בכדי לענות על שאלות אלו, נבחן תיאוריות שונות מתחומי הפילוסופיה הכלכלה ומדעי המדינה, בדגש על יחסן לסוגיות פוליטיות שונות ורלוונטיות לזמננו.

סלסה, ריקוד אפרו לטיני שכובש את העולם (וגם את ישראל) מזה מספר עשורים, משלב מספר סגנונות שכולם נוטפי אנרגיה וחושניות. במהלך הקורס ניפגש מידי שבוע ללמוד סלסה באווירה דרום אמריקאית, קבוצתית ואוהדת. נלמד ונרקוד בזוגות ובמעגלים. מורכבות הצעדים וקצב ההתקדמות יותאמו למשתתפים. הקורס הינו קורס מעשי. בכל שיעור נתחיל מלימוד של צעדים ונמשיך עם אימון תוך כדי ריקוד.

"החיים מתחילים כשהנסיבות מפסיקות להכתיב את הבחירות והבחירות מתחילות להכתיב את הנסיבות". עידן ועידנים אנחנו חיים, גדלים ומחונכים על בסיס פחדים, הישרדות, מלחמות וקשיים כך שהתודעה שלנו הורגלה להתנהל וליצור תבניות חשיבה, אמונות ודפוסי התנהגות אותם אנו מעבירים בשושלת גם לילדינו ונכדינו.  אבל האם אי פעם עצרתם ושאלת את עצמכם מה באמת אתם רוצים? האם אי פעם הקשבתם ללבכם ולא לשכל הישר שמתנהל לפי הסביבה? האם אי פעם הבנתם שכל מה שאחרים חושבים מעכב אתכם מלהיות מה שאתם? ואולי אתם פשוט מפחדים להגשים את התשוקות שלכם? בקורס זה ננסה לשנות את המצב ולקבל כלים לשינוי התודעה, לפתיחות להיכרות עמוקה קשובה ומחוברת עם העצמי שלנו. ביחד נעבור תהליך של שינוי והעלאת המודעות באמצעות ידע, תרגילים חווייתיים ודמיון מודרך.

כתיבה היא ביטוי של חשיבה, של יצירה ושל דמיון. בסדנה זו נשחיז עפרונות ונשטוף את הדף במילים, נכתוב, נכתוב נכתוב. פחות חשוב אם רע או טוב. ננסה להבין עד כמה רחוק יכולות המלים לקחת אותנו. נחשף, נצא אל האור, נשתף. נכתוב שירים, נכתוב סיפורת, נכתוב חוויה ואולי פרק בסיפור חיינו, נכתוב חלום, אולי זיכרון מהעתיד, נכתוב הומור, נכתוב תמונה. נתפרע, נעוף, נרגש, נצחיק, נפתיע, נצא מהקופסא. מוזמנים באהבה

המוח האנושי מופלא ומסתורי, עדין מאוד ועמיד ביותר, עשוי מאבני בניין פשוטים שמורכבות פעילותם מדירה את שנתם של חוקרים רבים. במהלך הקורס נכיר נושאים נבחרים בחזית חקר המוח האנושי, וננסה להבין במקצת כיצד מערכת כל כך מסועפת ומורכבת שולטת בכל פרט בחיינו האישיים והחברתיים. מטרת הקורס הינה להציג מושגים ראשונים בתחום מדע המוח כבסיס לדיון מעמיק יותר, תוך בחינת תיאוריות שונות בעין ביקורתית ועניינית.  

עבור רבים, השוק החופשי והכלכלה הקפיטליסטית נתפסים באופן שמנוגד לתפיסות של מוסר, צדק ושוויון. בקורס נשאל מהו בעצם השוק החופשי, נבחן באופן ביקורתי את השפעותיו החברתיות, ונדון בשאלות שונות: מה הקשר בין שוק היהלומים ושוק הפנויים פנויות? מה כל כך הוגן במוצרי סחר הוגן? אילו בעיות עולות בעקבות מעורבות חברתית של חברות עסקיות למטרות רווח? לצד מענה על שאלות אלו, נכיר את תחום ה"אתיקה בעסקים" ונחשוף את הקשר בין המוסר ובין השוק.

מפגשי כייף באמנות עכשווית. בכל מפגש  נכיר מדיה וטכניקה חדשה באמנות . ניצור על גבי חומרים "משונים" בעזרת כלים "משונים" וניתן דרור לרגשותינו ולשמחת הגילוי של "יווו איזה יופי". ניפגש עם צבעים זורמים וצבעי אלכוהול. נכיר את הגבס והמלט כחומרי אמנות. נפסל עם חומרי טבע ונדביק עם דבקים שיצרנו . בקיצור הכל פתוח לכל כיוון ורצון. החל מגיל 11 עד 111

שקתם פעם לגרום למחשב לעשות בשבילכם את העבודה, ולא משהו מוכן, אלא משהו משלכם? זהו המקום. קורס תכנות למתחילים אמיתיים, ללא שום רקע מוקדם. כבר מהשיעור נכתוב תוכניות פשוטות בשפת python ונצלול לתוך עולם התוכנה. הקורס מקנה מושגים בסיסיים לצד תרגול מעשי של כתיבת קוד ונחשף ליכולות הרבות של שפת תכנות זו, שמצד אחד כל כך פשוטה ומצד שני עוצמתית מלאת יכולות אדירות ורבות. בכל מפגש נתקדם ברמת התכנות וכבר לאחר מספר שיעורים בודדים תוכלו לצאת "מתכנתים". 

"החיים מתחילים כשהנסיבות מפסיקות להכתיב את הבחירות והבחירות מתחילות להכתיב את הנסיבות". בקורס זה נלמד להבין שכל הקורה לנו במציאות חיינו, ובמיוחד האירועים השליליים (מריבות, גירושין, פיטורין, מאבקים ומלחמות, מחלות), הינו תולדה של הקורן מתוכנו, ובמקרים רבים תוצאה של נסיונינו להתנהל ע"פ הסביבה.  בקורס זה ננסה לשנות את המצב ולקבל כלים לשינוי התודעה, לפתיחות להיכרות עמוקה קשובה ומחוברת עם העצמי שלנו. ביחד נעבור תהליך של שינוי והעלאת המודעות באמצעות ידע, תרגילים חווייתיים ודמיון מודרך.

Please reload